Narkotyki

Narkotyk to środek wywołujący uzależnienie. Należy przy tym pamiętać, iż pojęcie to obejmuje zarówno substancje uzależniające o działaniu pobudzającym, np. środki psychostymulujące (amfetamina, kokaina) jak i o działaniu silnie hamującym (np. barbiturany, benzodiazepiny, alkohole, w tym alkohol etylowy) a także środki psychodysleptyczne (halucynogenne, np. LSD-25, meskalina, psylocybina).

ABC Narkotyki

Amfetamina to cała grupa środków psychostymulujących. Środki te, w odróżnieniu od kokainy powodują długotrwałe pobudzenie. W zależności od spożytej dawki pobudzenie trwa 2-3 godziny, a nawet dłużej. Zewnętrzne oznaki używania: nerwowość, kłopoty ze snem, wahania nastroju od euforii do depresji, nadmierne poczucie pewności lub nieuzasadniony strach

Ecstasy jednej strony wykazuje działanie stymulujące układ nerwowy (podobnie jak amfetamina), z drugiej posiada właściwości psychodeliczne. Zewnętrzne oznaki używania: rozszerzenie źrenic, pobudzenie, czasem brak koordynacji ruchowej. Nazwy slangowe: eska, bleta, piguła. Nazwy własne tabletek, np. UFO, Love, Superman, Mitsubishi, Vogel, Herz, Sonne, VW

Haszysz to substancja otrzymywana ze zlepionej i sprasowanej żywicy konopi indyjskich bądź siewnych , bogatych w substancję psychoaktywną THC.

Kokaina to substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Czysta kokaina to biała, krystaliczna substancja, słabo rozpuszczalna w wodzie, o temperaturze topnienia 98 °C. Nazwy slangowe: koks, biała dama, śnieg. Zewnętrzne oznaki używania: gadatliwość, niepokój psychoruchowy, zachowania agresywne, katar

Marihuana jest najbardziej rozpowszechnione, a tym samym najczęściej używane narkotyki w Polsce. W zależności od warunków konopie mogą działać jako środek pobudzający, uspokajający, znieczulający lub lekko halucynogenny. Długość działania 1-3 godzin. Zewnętrzne oznaki używania :słodkawa woń oddechu, włosów i ubrania, gadatliwość i wesołkowatość, stany euforyczne, przekrwione oczy, zwiększone łaknienie, apetyt na słodycze

środa, 19 stycznia 2011

Dwa lata brania kokainy postarzają serce i mózg człowieka o 40-50 lat...


Wyniki najnowszego raportu dotyczącego skali używania kokainy w Wielkiej Brytanii ujawniają, że liczba osób zażywających ten narkotyk w ciągu ostatniej dekady wzrosła tam aż pięciokrotnie. Niepokojące jest również to, że wielu jej użytkowników postrzega ją jako stosunkowo bezpieczną substancję psychoaktywną.
Postrzegana przez niektórych jako niegroźny środek zwiększający wydajność i poprawiający nastrój, kokaina w krótkim czasie potrafi postarzeć serce i mózg człowieka o 40-50 lat..

Dla serca przyjmowanie kokainy oznacza ogromny wysiłek, porównywalny do zmęczenia sportowca tuż po zakończeniu czterogodzinnego biegu. Narkotyk obciąża je tak, że tempo jego uderzeń może się zwiększyć nawet o 100%. Jednocześnie kokaina powoduje obkurczanie się arterii dostarczających do niego krew, dlatego serce działa na "zwiększonych obrotach" przy zmniejszonym zaopatrzeniu w tlen.

Nawet u osób sięgających po kokainę sporadycznie zdarzają się niebezpiecznie realistyczne i pesymistyczne halucynacje.

Co więcej, wciąganie narkotyku nosem przez dłuższy czas niszczy jego tkanki, uszkadza przegrodę nosową, zaburza dopływ krwi do kostnego grzbietu nosa, co powoduje jego kruszenie się i rozpad.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz