Narkotyki

Narkotyk to środek wywołujący uzależnienie. Należy przy tym pamiętać, iż pojęcie to obejmuje zarówno substancje uzależniające o działaniu pobudzającym, np. środki psychostymulujące (amfetamina, kokaina) jak i o działaniu silnie hamującym (np. barbiturany, benzodiazepiny, alkohole, w tym alkohol etylowy) a także środki psychodysleptyczne (halucynogenne, np. LSD-25, meskalina, psylocybina).

ABC Narkotyki

Amfetamina to cała grupa środków psychostymulujących. Środki te, w odróżnieniu od kokainy powodują długotrwałe pobudzenie. W zależności od spożytej dawki pobudzenie trwa 2-3 godziny, a nawet dłużej. Zewnętrzne oznaki używania: nerwowość, kłopoty ze snem, wahania nastroju od euforii do depresji, nadmierne poczucie pewności lub nieuzasadniony strach

Ecstasy jednej strony wykazuje działanie stymulujące układ nerwowy (podobnie jak amfetamina), z drugiej posiada właściwości psychodeliczne. Zewnętrzne oznaki używania: rozszerzenie źrenic, pobudzenie, czasem brak koordynacji ruchowej. Nazwy slangowe: eska, bleta, piguła. Nazwy własne tabletek, np. UFO, Love, Superman, Mitsubishi, Vogel, Herz, Sonne, VW

Haszysz to substancja otrzymywana ze zlepionej i sprasowanej żywicy konopi indyjskich bądź siewnych , bogatych w substancję psychoaktywną THC.

Kokaina to substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Czysta kokaina to biała, krystaliczna substancja, słabo rozpuszczalna w wodzie, o temperaturze topnienia 98 °C. Nazwy slangowe: koks, biała dama, śnieg. Zewnętrzne oznaki używania: gadatliwość, niepokój psychoruchowy, zachowania agresywne, katar

Marihuana jest najbardziej rozpowszechnione, a tym samym najczęściej używane narkotyki w Polsce. W zależności od warunków konopie mogą działać jako środek pobudzający, uspokajający, znieczulający lub lekko halucynogenny. Długość działania 1-3 godzin. Zewnętrzne oznaki używania :słodkawa woń oddechu, włosów i ubrania, gadatliwość i wesołkowatość, stany euforyczne, przekrwione oczy, zwiększone łaknienie, apetyt na słodycze

czwartek, 10 lutego 2011

Koniec z tłumaczeniem się, że mała dawka narkotyku miała być przeznaczona „na własny użytek”

Sąd Najwyższy w Warszawie ostatecznie rozstrzygnął nieścisłości prawne dotyczące tego, jak powinno się traktować osoby zatrzymane za posiadanie niewielkich ilości narkotyków.

Izba Karna Sądu Najwyższego  uznała, że posiadanie nawet niewielkiej ilości substancji odurzających lub psychotropowych na własny użytek każdorazowo należy uznać za posiadanie, które jest zabronione.
Do tej pory poszczególne sądy różnie traktowały osoby zatrzymane za posiadanie niewielkich ilości narkotyków. Jedne karały za posiadanie każdej, nawet najmniejszej ilości narkotyków, natomiast inne uznawały, że skoro samo zażywanie narkotyków nie jest karalne, to nie wyczerpuje znamion przestępstwa posiadanie ich w ilości na własny użytek. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego wystąpił więc z wnioskiem o ujednolicenie orzecznictwa w tej sprawie.



Decyzja ta, dotycząca nowelizacji ustawy antynarkotykowej z 2000 roku, rozwiała wszelkie wątpliwości. Usunięto wówczas zapis, który pozwalał na rezygnację z karania w przypadku ilości narkotyków posiadanych na własny użytek. Celem takiego rozwiązania miało być skuteczniejsze ściganie handlarzy twierdzących, że znalezione przy nich narkotyki były przewidziane do użytku własnego. Jego skutkiem był kilkunastokrotny wzrost liczby wykrytych przestępstw narkotykowych, z których duża część dotyczyła posiadania kilku gramów marihuany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz